Čo je to Griffonia simplicifolia?

Čo je to Griffonia simplicifolia?

Griffonia simplicifolia je rastlina, ktorá sa spravidla používa vo výživových doplnkoch na chudnutie a nachádza sa napr. aj v našej káve Lishou Slimming Coffe od BAiAN. Rastlina taktiež slúži ako významný pomocník pri poruchách spánku a depresiách. Jej výťažok sa ďalej používa pri liečbe poruchy hyperaktivity (ADHD) a na úľavu od silných bolestí. Tieto účinky spôsobuje aminokyselina 5-hydroxytryptophan (5-HTP), ktorá sa nachádza v semienkách tejto rastliny. Táto látka sa následne zo semien extrahuje a používa sa v rôznych výživových doplnkoch.

Látka 5-HTP nachádzajúca sa v extrakte zo semien Griffonia simplicifolia je zároveň aj základný stavebný prvok serotinínu. Jedná sa o neurotransmiter, ktorý pomáha regulovať náladu a chuť do jedla. Tento extrakt zvyšuje produkciu serotonínu a následne zvyšuje účinok neurotransmiterov v tele. Vzácnosť rastliny Griffonia  simplicifolia spočíva práve v jej univerzálnom použití. Zhruba okolo 80% serotonínu, ktorý ľudské telo vyprodukuje, využije na reguláciu peristaltiky čriev. Zvyšok je syntetizovaný v centrálnom nervovom systéme, kde časť z neho je použitý na zastavenie tvorby dopamínu. 

Dopamín je neurotransmiter zvyšujúci chuť do jedla, čiže pozastavenie tvorby dopamínu má za následok aj zníženie chuti do jedla a pocitu hladu. To je dôvod, prečo sa práve Griffonia simplicifolia používa ako výživový doplnok pre pre potláčanie chuti do jedla. Serotonín môže taktiež zvýšiť pocit šťastia, sebavedomie a sebadôveru, a nakoľko je látka 5-HTP v tele využívaná pre zvýšenie hladiny neurotransmiterov, tieto pocity sú oveľa silnejšie. Preto extrakt z Griffonie môže byť používaný aj ako prirodné alternatívne antidepresívum. Podobne ako pri farmaceutických antidepresívach sa môže extrakt využívať aj na liečbu nespavosti a rôzných náladových porúch, medzi ktoré patrí aj depresia, stavy úzkosti a pod.

Extrakt z griffonie môže byť čiastočne použitý k utíšeniu rôzných bolestí, pretože zvýšenie hladiny serototninu v krvy zvýšuje pocit celkovej pohody a radosti. Doplnky s obsahom extraktu griffonie preto často slúžia aj k tlmeniu migrény. Celkovo môže posunúť prah bolesti a tým zvýšiť celkovú toleranciu na bolesť, čo môže byť veľmi nápomocné pre jedincov s chronickými bolesťami.

​Obrovskú výhodu oproti chemickým preparátom má extrakt z griffonie 5-HTP práve pre jej prírodný výskyt. Z tohto dôvodu sú potenciálne vedľajšie účinky pri porovnaní s chemickými preparátmi drasticky znížené. Práve to robí doplnky s obsahom extraktu griffonie ako účinnú alternatívu práve pre ľudí, ktorí praktikujú zdravý - prírodný životný štýl. 

Extrakt z Griffonia simplicifolia nemusí byť úplne bez vedľajších účinkov. Sporadicky hláseným nežiaducim účinkom býva pocit nevoľnosti, aj keď tento pocit často zmizne po niekoľkých hodinách. Doplnky obsahujúce extrakt Griffonie niekedy obsahujú kofeín (napr. zoštíhľujúca káva Lishou slimming coffe) , ktorý by mohol viesť k problémom pri ľuďoch s kardio-vaskulárnym ochorením. Iné vedľajšie účinky užívania Griffonia simplicifolia zatiaľ neboli hlásené / zistené.

Odoslané od Sky Lancer

Produkty súvisiace s týmto článkom

0 komentárov k článku "Čo je to Griffonia simplicifolia?"

Napísať komentár

Vaše meno:


Opíšte bezpečnostný kód z obrázka:

Váš komentár:
Note: Komentár nepodporuje HTML!